חני כהן, אם לארבעה ילדים בוגרים, אחות במקצועה. מילדותה אהבה לכתוב ולספר סיפורים. מאמינה בכוחו של האדם לרפא את עצמו בעזרת אנשים בחייו, תוך הקשבה לסביבתו ולפנימיותו.

Chani Cohen is a storyteller. Even as a child she loved to write and tell stories. She lives in the northern section of Israel where she works as a nurse. She is the mother of four grown children. She believes in the power of man to heal himself with the help of people in his life, while listening to his surroundings and his inner voice.

הספרים שלי

ממעמקים קראתי לך

נערה צעירה, מלאת שמחת חיים, מאבדת את אהבת נעוריה. ככל שהשנים עוברות לילי, גיבורת הסיפור, הולכת ודועכת. לפיד חייה כבה עד אשר היא מגיעה לאשפוז כפוי במחלקה הפסיכיאטרית. שם, במחשכי נפשה, עולות ומתגלות לפניה דמויות מהעבר אשר מפקידות שוב את לפיד חייה בידיה ומבקשות ממנה לא לוותר ולא להרפות מאותם חיים אשר ניתנו לה, חיים יקרים במיוחד לאחר שחלקה הגדול של משפחתה הושמד ונספה בשואה.אביה מופיע בחלומה ומזכיר לה שוב ושוב כי על חיים שניתנו במתנה ובאהבה גדולה לא מוותרים.ככל שחלומותיה הולכים ומתעצמים היא מבינה כי בורכה במתת אל, ודרכם היא לומדת להבין ולהקשיב. בזכות אותה מתנה היא מצליחה לצאת מהתופת.דמותה של אהבת נעוריה, אשר נעלמה מחייה ונמחקה מזיכרונה, קוראת בשמה ומבקשת ממנה שלא ליפול לזרועות הטירוף אשר יחסל את נשמתה.בכוחותיה האחרונים היא אוספת את שברי נפשה ומחברת את חלקיה עד אשר היא מוצאת את אשר איבדה עם השנים.

From the Depths of My Heart I Called You My Love

Can true love be found after long years of separation?

Two young women graduating from high school, best friends, find their relationship deepening into a warm and nurturing love that is suddenly squashed by Lili’s shocked mother. They are torn apart by this discovery and Lili is devasted by the loss. She is forced to continue her life on the narrow, conventional path, but it takes its toll.

She fades into madness and is forced into the psychiatric ward. Her tortured soul conjures up the image of the love of her youth, who had disappeared from her life and been erased from her memory. This dream keeps her from the arms of insanity and gives her strength. She collects the fragments of her soul and is discharged from the hospital.

She sets off on a fascinating search for her lost love.

Lily cannot rest until she finds the one who once shared her soul.